Hent tidsplanen som PDF-fil

Løbsprogram 2016

Med forbehold for ændringer / 26MAJ2016
Hent tidsplanen som PDF-fil

LØRDAG DEN 30. JULI 2016

Tidtagning
08:30 – 08:45 Klasse C – Historiske biler op til 1971 under 1300cc (15 min.)
08:50 – 09:05 Klasse D – Historiske biler op til 1971 over 1300cc (15 min.)
09:10 – 09:25 Klasse L – Legends Car Cup træning (15 min.)
09:35 – 09:50 DTC – træning (15 min.)
10:00 – 10:15 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (15 min.)
10:20 – 10:35 Klasse F – Formel Junior (15 min.)
10:40 – 10:55 Klasse E – Historiske biler op til 1986 (15 min.)
11:00 – 11:25 Klasse G – Royal Pro/Am (25 min.)
11:30 – 11:45 Klasse L – Legends Car Cup tidtagning (15 min.)
11:55 – 12:05 Opvisningsløb motorcykler (10 min.)
12:15– 12:30 DTC – tidtagning (15 min.)
12:40 – 12:50 Officiel åbning af CHGP (10 min.)
12:55 – 13:55 Race for Riget (60 min.)
Heat 1
14:05 – 14:20 Klasse A – Paradekørsel historiske biler op til 1960 (15 min.)
14:30 – 14:50 Klasse D – Historiske biler op til 1971 over 1300cc (15 min. + 1 omg.)
15:00 – 15:20 Klasse C – Historiske biler op til 1971 under 1300cc (15 min. + 1 omg.)
15:40 – 16:00 Klasse F – Formel Junior (15 min. + 1 omg.)
16:10 – 16:30 DTC – 1. løb (15 min.+ 1 omg.)
16:40 – 17:00 Klasse L – Legends Car Club (15 min + 1 omg.)
17:10 – 17:40 Klasse G – Royal Pro/Am (28 min. + 1 omg.)
17:50 – 18:10 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (15 min. + 1 omg.)
18:20 – 18:40 Klasse E – Historiske biler op til 1986 (15 min. + 1 omg.)
18:50 – 19:00 Opvisningsløb motorcykler (10 min.)

SØNDAG DEN 31. JULI 2016

Heat 2 / træning 
08:30 – 08:50 Klasse C – Historiske biler op til 1971 under 1300cc (15 min. + 1 omg.)
09:00 – 09:20 Klasse E – Historiske biler op til 1986 (15 min. + 1 omg.)
09:30 – 09:50 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (15 min. + 1 omg.)
10:00 – 10:15 Klasse G – Royal Pro/Am – træning / opvarmning (15 min.)
10:25 – 10:45 Klasse D – Historiske biler op til 1971 over 1300cc (15 min. + 1 omg.)
10:55 – 11:10 Klasse F – Formel Junior – træning / opvarmning (15 min.)
11:20 – 11:40 Klasse L – Legends Car Cup 2. løb (15 min. + 1 omg.)
11:50 – 12:10 DTC – 2. løb (15 min. + 1 om)
12:20 – 12:30 Kørerparade DTC & Royal Pro/Am (10 min.)
12:35 – 13:35 Race For Riget (60 min.)
Finaler
13:45 – 14:00 Klasse A – Paradekørsel biler op til 1960 (15 min.)
14:10 – 14:30 Klasse E – Historiske biler op til 1986 (TC, GT, GTS) (15 min. + 1 omg.)
14:40 – 15:00 Klasse F – Formel Junior (15 min. + 1 omg.)
15:10 – 15:30 Klasse C – Historiske biler op til 1971 under 1300cc (TC) (15 min. + 1 omg.)
15:40 – 16:00 Klasse L – Legends Car Cup 3. løb (15 min. + 1 omg.)
16:10 – 16:30 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (15 min. + 1 omg.)
16:40 – 17:10 DTC – 3. løb (15 min. + 1 omg.)
17:20 – 17:50 Klasse G – Royal Pro/Am (28 min. + 1 omg.)
18:00 – 18:20 Klasse D – Historiske biler op til 1971 over 1300cc (TC) (15 min. + 1 omg.)
18:30 – 18:45 Opvisning motorcykler (15 min.)