Standard- og GTS biler op til 1976 + 81-klassen

standardGTS1976

Standard- og GTS biler op til 1976

Homologerede biler fra perioden 1976 til 1981 kører sammen med 76 klassen, jf. reglementet for Historisk Motor Sport.

Klassen med biler for dem med hår på brystet, vognene er fra perioden 1971 – 76. Det kan godt virke en smule forvirrende, at sportsvognene også er repræsenteret i TC- klassen. Det skyldes, at denne klasse tæller til danmarksmesterskabet, hvor det er et krav, at TC bilerne blandes med GT- bilerne (tosædede sportsvogne).

Interessen for denne klasse er stor blandt publikum, det skyldes nok at TC-vognene udadtil fremtræder som almindelige 4 personers biler. De er kraftigt modificerede, opbygget med ” bur” indvendig, tunede motorer og undervogne. Det er primært mærker som Opel Kadett GT-E, Ford Escort RS 1600 og 2000 med den berømte BDA motor, en vogn som har et sandt hav af sejre bag sig, hvem husker ikke Erik Høyers mange sejre i sådan en bil. GT-bilerne i denne klasse er Porsche 911, nok en af de mest berømte, første gang præsenteret i 1963, den var udstyret med en 6 cyl. Boxer moter på 130 HK. Med en egenvægt på 1080 kg. havde den en god acceleration, og bilen har nu været produceret i mere end 40 år.

En anden karakteristisk vogn er Lotus Elan, produceret fra 1962 til 1973 i 8500 eksemplarer, den er udstyret med en 1600 ccm twin-cam moter med en høj liter effekt. Bilens glasfiberkarosseri betyder lav egenvægt og dermed et fint forhold i vægt/HK, tillige har bilen rigtig fine køreegenskaber. Mange af os vil sikkert trække genkendelsens smil ved synet af bilerne i denne klasse, biler vi husker fra parkeringspladsen dengang vore små ben stak ud under de korte bukser