Standard og GTS op til 1965

StandardGTSot1965

Vognene i denne klasse stammer alle fra perioden 1961 til 65 og er derfor meget jævnbyrdige i deres teknologiske udvikling. Om det samme gælder for kørerne, hvoraf mange har dåbsattester fra samme periode, skal vi lade dagen vise.

I starten af 60′erne var interessen for motorsport enorm og et hav af forskellige mærker kæmpede om pladserne. For at kunne deltage i standardvogns-klassen dengang skulle der være tale om en familiebil med plads til fire personer. Det var tilladt at ændre bilerne, og med tunede motorer, andre fjedre og støddæmpere og brede dæk, blev de hurtigt egnede til motorsport. De fleste af de deltagende biler er gadebiler ombygget til race. Dog således at de ikke må ændres mere end hvad var tilladt i de glade 60′ere….

Mange af os vil sikkert trække på genkendelsens smil ved synet af bilerne i denne klasse. Biler vi husker fra parkeringspladsen dengang vores små ben stak ud under korte bukser, Ford Cortina, Volvo PV544, Morris Mascot og Alfa Romeo GTV. En stor del af klassen udgøres af den populære Mascot eller ”hundehuset”, som den hurtigst blev kaldt. En vogn som har et sandt hav af sejre bag sig og hvem af os husker ikke Erik Høyers mange sejre i sådan en bil?

Hurtigste omgangstid 2011
1:01,164 sat af Otto Reedtz-Thott i en Lotus Elan fra 1965.

Hurtigste omgangstid 2010
1:01,960 sat af Jakob V. Holstein i Ginetta G4 fra 1965.

Hurtigste omgangstid 2009
1:00,463 sat af Hans Jørgen Krag i Shelby Mustang GT 350 fra 1965.