Løbsprogram 2017

//Løbsprogram 2017
Løbsprogram 2017 2017-07-27T12:00:39+00:00

LØRDAG DEN 5. AUGUST

Tidtagning
08.30 – 08:40 MC opvisning (10 min.)
08:50 – 09:05 Klasse C – Historiske biler op til 1971 under 1300cc (15 min.)
09:15 – 09:30 Klasse D – Historiske biler op til 1971 over 1300cc (15 min.)
09:40 – 09:55 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (15 min.)
10:05 – 10:20 Klasse F – Formel Junior (15 min.)
10:30 – 10:45 Klasse E – Historiske biler op til 1986 (15 min.)
10:55 – 11:15 Klasse G – Royal Pro/Am (20 min.)
11:25 – 11:40 Klasse L – Legends Car Cup tidtagning (15 min.)
11:50 – 12:05 DTC – tidtagning (15 min.)
12:15 – 12:25 Officiel åbning af CHGP (10 min.)
12:35 – 12:45 MC opvisning (10 min.)
12:50 – 13:50 Race for Riget (60 min.)
14:00 – 14:10 Ferrari 70-års jubilæum opvisning (10 min.)
Heat 1
14:20 – 14:40 Klasse D – Historiske biler op til 1971 over 1300cc (15 min. + 1 omg.)
14:50 – 15:10 Klasse C – Historiske biler op til 1971 under 1300cc (15 min. + 1 omg.)
15:20 – 15:40 Klasse F – Formel Junior (15 min. + 1 omg.)
15:50 – 16:10 DTC – 1. løb (12 omg.)
16:20 – 16:40 Klasse L – Legends Car Cup (15 min + 1 omg.)
16:50 – 17:10 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (15 min. + 1 omg.)
17:20 – 17:50 Klasse G – Royal Pro/Am (28 min. + 1 omg.)
18:00 – 18:20 Klasse E – Historiske biler op til 1986 (15 min. + 1 omg.)

SØNDAG DEN 6. AUGUST

Heat 2
08:30 – 08:40 MC opvisning (10 min.)
08:50 – 09:10 Klasse C – Historiske biler op til 1971 under 1300cc (15 min. + 1 omg.)
09:20 – 09:40 Klasse E – Historiske biler op til 1986 (15 min. + 1 omg.)
09:50 – 10:10 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (15 min. + 1 omg.)
10:20 – 10:40 Klasse L – Legends Car Cup 2. løb (15 min. + 1 omg.)
10:50 – 11:10 DTC – 2. løb (12 omg.)
11:20 – 11:40 Klasse D – Historiske biler op til 1971 over 1300cc (15 min. + 1 omg.)
11:50 – 12:05 Opvisning (15 min.)
12:15 – 12:25 MC opvisning (10 min.)
12:35 – 13:35 Race for Riget (60 min.)
Finaler
13:45 – 14:05 Klasse F – Formel Junior (15 min. + 1 omg.)
14:15 – 14:35 Klasse C – Historiske biler op til 1971 under 1300cc (TC) (15 min. + 1 omg.)
14:45 – 15:05 Klasse L – Legends Car Cup 3. løb (15 min. + 1 omg.)
15:15 – 15:35 DTC – 3. løb (12 omg.)
15:45 – 16:05 Klasse D – Historiske biler op til 1971 over 1300cc (TC) (15 min. + 1 omg.)
16:15 – 16:50 Klasse G – Royal Pro/Am (28 min. + 1 omg.)
17:00 – 17:20 Klasse E – Historiske biler op til 1986 (TC, GT, GTS) (15 min. + 1 omg.)
17:30 – 17:50 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (15 min. + 1 omg.)