Copenhagen Historic Grand Prix

TIDSPLAN 2018

COPENHAGEN HISTORIC GRAND PRIX

HER FINDER DU DET FORELØBIGE LØBSPROGRAM!

Fredag den 3. august 2018

Træning  
17:00 – 17:15Pre 61 – Front engine(15 min.)
17:25 – 17:40Pre 66 – Rear engine(15 min.)
17:50 – 18:10DTC (mod betaling)(20 min.)
18:20 – 18:40Royal Pro Am(20 min.)
18:50 – 19:05Legends Cup (mod betaling)(15 min.)

Lørdag den 4. august 2018

Tidtagning   
08.30 – 08:45Klasse C/D – Historiske biler op 1971(15min.) 
08:55 – 09:10Klasse B – Historiske biler op til 1965(15 min.) 
09:20 – 09:35Klasse F – Formula Junior(15min.) 
09:45 – 10:00Klasse E – Historiske biler op til 1986(15 min.) 
10:10 – 10:25Pre 61 – Front engine F1(15 min.) 
10:35 – 10:55Klasse G – Royal Pro/Am(20 min.) 
11:05 – 11:20Pre 66 – Rear engine F1(15 min.) 
11:30 – 11:45Klasse L – Legends Cup tidtagning(15 min.) 
11:55 – 12:10DTC – tidtagning(15 min.) 
12:15 – 12:25Officiel åbning af CHGP(10 min.) 
12:30 – 13:30Race for Riget(60 min.) 
    
Heat 1   
13:40 – 14:00Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min.+1 omg.)
14:10 – 14:30Klasse F – Formula Junior(15 min.+1 omg.)
14:40 – 15:00DTC – 1. løb(15 min.+1 omg.)
15:10 – 15:30Pre 61 – Front engine F1(15 min.+1 omg.)
15:40 – 16:00 Klasse L – Legends Cup(15 min +1 omg.)
16:10 – 16:30Pre 66 – Rear engine F1(15 min.+1 omg.)
16:40 – 17:00 Klasse B – Historiske biler op til 1965(15 min.+1 omg.)
17:10 – 17:40 Klasse G – Royal Pro/Am(28 min.+1 omg.)
17:50 – 18:10Klasse E – Historiske biler op til 1986(15 min.+1 omg.)

Søndag den 5. august 2018

Heat 2    
08:30 – 08:50Klasse E – Historiske biler op 1986(15 min. + 1 omg.)
09:00 – 09:20Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min. + 1 omg.)
09:20 – 09:40Klasse B – Historiske biler op til 1965(15 min. + 1 omg.)
09:50 – 10:10Pre 61 – Front engine F1(15 min. + 1 omg.)
10:20 – 10:40Klasse L – Legends Cup 2. løb(15 min. + 1 omg.)
10:50 – 11:10DTC – 2. løb(15 min. + 1 omg.)
11:20 – 11:40Pre 66 – Rear engine F1(15 min. + 1 omg.)
11:50 – 12:50Race for Riget (60 min.) 
13:00 – 13:15Opvisning(15 min.) 
    
Finaler   
13:20 – 13:40Klasse F – Formula Junior(15 min. + 1 omg.)
13:50 – 14:10Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min. + 1 omg.)
14:20 – 14:40Pre 61 – Front engine F1(15 min. + 1 omg.)
14:50 – 15:10Pre 66 – Rear engine F1(15 min. + 1 omg.)
15:20 – 15:50Klasse G – Royal Pro/Am(28 min. + 1 omg.)
16:00 – 16:20Klasse L – Legends Cup 3. løb(15 min. + 1 omg.)
16:30 – 16:50DTC – 3. løb(15 min. + 1 omg.)
17:00 – 17:20Klasse E – Historiske biler op til 1986(15 min. + 1 omg.)
17:30 – 17:50Klasse B – Historiske biler op til 1965(15 min. + 1 omg.)

SLUTINSTRUKTION

Her kan du downloade den af DASU godkendte slutinstruktion som PDF når der er klar.

TIDSPLAN

Her kan du downloade den af DASU godkendte tidsplan som PDF når den er klar.

Copenhagen

VORES SPONSORERE OG SAMARBEJDSPARTNERE

Close Menu
×
×

Kurv