Copenhagen Historic Grand Prix

CHGP 2018 | 4. - 5. august 2018 | #chgp2018

TIDSPLAN 2018

COPENHAGEN HISTORIC GRAND PRIX

HER FINDER DU DET FORELØBIGE LØBSPROGRAM!

Opdateret 4. juni 2018

Fredag den 3. august 2018

Træning  
17:00 – 17:20Pre 61 – Front engine(20 min.)
17:25 – 17:45Pre 66 – Rear engine(20 min.)
17:50 – 18:10DTC (mod betaling)(20 min.)
18:15 – 18:35Royal Pro Am(20 min.)
18:40 – 18:55Legends Cup (mod betaling)(15 min.)

Lørdag den 4. august 2018

Tidtagning  
08.30 – 08:45Klasse C/D – Historiske biler op 1971(15min.)
08:55 – 09:10Klasse B – Historiske biler op til 1965(15 min.)
09:20 – 09:35Klasse F – Formula Junior(15min.)
09:45 – 10:00Klasse L – Legends Cup(15 min.)
10:10 – 10:30Pre 61 – Front engine F1(20 min.)
10:40 – 11:00Klasse G – Royal Pro/Am(20 min.)
11:10 – 11:30Pre 66 – Rear engine F1(20 min.)
11:40 – 11:55KLasse E – Historiske biler op til 1986(15 min.)
12:05 – 12:15DTC – tidtagning(15min.)
12:25 – 12:35Officiel åbning af CHGP(10 min.)
12:40 – 13:40Race for Riget(60 min.)
Heat 1  
13:50 – 14:10Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min. + 1 omg.)
14:20 – 14:40Klasse F – Formula Junior(15 min. + 1 omg.)
14:50 – 15:10DTC(15 min.+ 1 omg.)
15:20 – 15:45Pre 61 – Front engine F1(20 min.)
15:55 – 16:15Klasse L – Legends Cup(15 min + 1 omg.)
16:25 – 16:50Pre 66 – Rear engine F1(20 min.)
17:00 – 17:20Klasse B – Historiske biler op til 1965(15 min. + 1 omg.)
17:40 – 18:10Klasse G – Royal Pro/Am(28 min. + 1 omg.)
18:20 – 18:40Klasse E – Historiske biler op til 1986(15 min. + 1 omg.)

Søndag den 5. august 2018

Heat 2   
08:30 – 08:50Klasse E – Historiske biler op 1986(15 min. + 1 omg.)
09:00 – 09:20Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min.  + 1 omg.)
09:30 – 09:50Klasse B – Historiske biler op til 1965(15 min. + 1 omg.)
10:00 – 10:20Klasse L – Legends Cup(15 min. + 1 omg.)
10:30 – 10:50Opvisning(20 min.)
11:00 – 11:20DTC – 2. løb(15 min. + 1 omg.) 
11:30 – 12:30Race for Riget (60 min.)
   
Finaler  
12:40 – 13:00Klasse F – Formula Junior(15 min. + 1 omg.)
13:10 – 13:30Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min. + 1 omg.)
13:40 – 14:05Pre 61 – Front engine F1(20 min.)
14:15 – 14:35Pre 66 – Rear engine F1(20 min.)
14:45 – 15:15Klasse G – Royal Pro/Am(28 min. + 1 omg.)
15:25 – 15:45DTC – 3. løb(15 min. + 1 omg.)
15:55 – 16:15Klasse L – Legens Cup – 3. løb(15 min. + 1 omg.)
16:25 – 16:45Klasse E – Historiske biler op til 1986 (15 min. + 1 omg.)
16:55 – 17:15Klasse B – Historiske biler op til 1965(15 min. + 1 omg.)

SLUTINSTRUKTION

Her kan du downloade den af DASU godkendte slutinstruktion som PDF når der er klar.

TIDSPLAN

Her kan du downloade den af DASU godkendte tidsplan som PDF når den er klar.

Copenhagen

VORES SPONSORERE OG SAMARBEJDSPARTNERE

Close Menu
×
×

Kurv