LØBSPROGRAM

COPENHAGEN HISTORIC GRAND PRIX

2021 PROGRAM IKKE OFFENTLIGGJORT ENDNU

2021 program offentliggøres her.

2021 programmet er endnu ikke offentliggjort, men vil kunne findes her på siden. Nedenfor kan du se 2019’s program.

Lørdag den 3. august 2019

TIDTAGNING

08.30 – 08:45Klasse C/D – Historiske biler op 1971(15min.)
08:55 – 09:10Klasse B1 – Historiske biler op til 1965 (TC)(15 min.)
09:20 – 09:35Klasse F – Formula Junior(15min.)
09:45 – 10:00Klasse B2 – Historiske biler op til 1965 (GT) (15 min.)
10:10 – 10:25Klasse L – Legends Cup(15 min.)
10:35 – 10:55Klasse G – Royal Pro/Am(20 min.)
11:05 – 11:25OPVISNING(20 min.)
11:35 – 11:50 Klasse E – Historiske  biler op til 1986(15 min.)
12:00 – 12:15 Super GT – tidtagning(15 min.)
12:25 – 12:35Officiel åbning af CHGP(10 min.)
12:40 – 13:40Race for Riget(60 min.)

HEAT 1

13:50 – 14:10Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min. + 1 omg.)
14:20 – 14:40Klasse F – Formula Junior(15 min. + 1 omg.)
14:50 – 15:10Super GT – 1. løb(15 min.+ 1 omg.)
15:20 – 15:40Klasse B1 – Historiske biler op til 1965 (TC)(15 min.+ 1 omg.)
15:50 – 16:10Klasse L – Legends Cup(15 min + 1 omg.)
16:20 – 17:00Klasse G – Royal Pro/Am(28 min. + 1 omg.)
17:10 – 17:30Klasse E – Historiske biler op til 1986(15 min. + 1 omg.)
17:40 – 18:00Klasse B2 – Historiske biler op til 1965 (GT)   (15 min. + 1 omg.)

Søndag den 4. august 2019

HEAT 2

08:30 – 08:50Klasse E – Historiske biler op 1986(15 min. + 1 omg.)
09:00 – 09:20Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min.  + 1 omg.)
09:30 – 09:50Klasse B1 – Historiske biler op til 1965 (TC)(15 min. + 1 omg.)
10:00 – 10:20Klasse L – Legends Cup 2. løb(15 min. + 1 omg.)
10:30 – 10:50Super GT – 2. løb(15 min. + 1 omg.)
11:00 – 11:20OPVISNING(20 min.)
11:30 – 11:50Klasse B2 – Historiske biler op til 1965 (GT)(15 min. + 1 omg.)
12:00 – 13:00 Race for Riget(60 min.)

FINALER

13:10 – 13:30Klasse F – Formula Junior(15 min. + 1 omg.)
13:40 – 14:00Klasse C/D – Historiske biler op til 1971(15 min. + 1 omg.)
14:10 – 14:30Klasse B1 – Historiske biler op til 1965 (TC)(15 min. + 1 omg.)
14:40 – 15:00Legends Cup 3. løb(15 min. + 1 omg.)
15:10 – 15:50Klasse G – Royal Pro/Am(28 min. + 1 omg.)
16:00 – 16:20Klasse E – Historiske biler op til 1986(15 min. + 1 omg.)
16:30 – 16:50Super GT – 3. løb(15 min. + 1 omg.)
17:00 – 17:20Klasse B2 – Historiske biler op til 1965 (GT)(15 min. + 1 omg.)

Copenhagen

VORES SPONSORERE OG SAMARBEJDSPARTNERE